Ahogy a nyár vibráló színei átmennek az ősz aranyló árnyalataiba, itt az ideje, hogy ráhangolódjunk a következő évszakra. Az ajurvéda azt tanítja, hogy egészségünk megőrzésének legjobb módja, ha életmódunkat az évszakok változásával összehangoljuk. Az ősz beköszöntével fontos, hogy apró módosításokat eszközöljünk napi rutinunkban és táplálkozási szokásainkban.
Ahogy a napsütéses órák száma csökken, az időjárás lehűl, a páratartalom pedig megemelkedik. Ez a Vata (levegővel kapcsolatos) energiák növekedésével és a tél közeledtével a Kapha (víz) energiák enyhe növekedésével jár, az eső, később pedig majd a hó megérkezésével.
Az ajurvédában minden évszakhoz sajátos tulajdonságok és doshák (elme-test alkatok) társulnak. Az őszt a hűvösebb hőmérséklettel, széllel és szárazabb levegővel a Vata dosha jellemzi. Ha figyelembe vesszük az ajurvédikus alapelvet, miszerint az ellentétek kiegyensúlyozzák egymást, a Vata évszak kevésbé lesz megterhelő, ha meleggel, olajos masszázsokkal, lédús tápláló ételekkel, valamint a stabilitás, a rutin és a földelés tudatával töltjük meg. Ehhez a Vata (levegő) energiákat kell csillapítanunk valamelyest, és a Pitta (tűz) energiákat kell arányaiban megnövelnünk.
Egészségünk támogatására ebben az évszakban az Ajurvéda néhány egyszerű, de hatékony életmódbeli változtatást javasol:
Hangoljuk át az ételek ízesítésének egyensúlyát az évszak változásának megfelelően: a csípős ízek növelik a tűzenergiát (Pitta), míg a sós és savanyú ízek növelik a tűzenergiát (Pitta) ÉS a vízenergiát (Kapha) is. A fanyar és keserű ízek csökkentése segít ellensúlyozni a környezetünkben megnövekedett Vata (levegő) energiát.
Az ősz tökéletes időszak a meleg és földelő ételek fogyasztására. Válasszunk étrendünkben főtt gabonaféléket, mint a kása, rizs és a zabpehely; ‘földelő’ zöldségeket, mint például a sütőtök és a káposzta; gyökérzöldségeket, mint az édesburgonya és a sárgarépa; valamint kiadós leveseket, ragukat és főzelékeket. A melegítő fűszerek, mint a gyömbér, az asafoetida, a fahéj és a szerecsendió, felhasználásával felerősíthetjük az emésztés tüzét, és egyensúlyban tarthatjuk a Vatá-t. Ezek a tápláló ételek segítenek ellensúlyozni az évszak hideg és száraz időjárását.
A folyadékbevitel egész évben szükséges, de a száraz őszi időjárásban kiemelten fontos. Meleg gyógyteák vagy citromos forró víz olyan fűszerekkel, mint a gyömbér, a fahéj és a kardamom, csodákra képes az emésztés és az általános közérzet javítása szempontjából. Ezek a fűszerek hozzájárulnak a Vata dosha kiegyensúlyozásához is, így megnyugtató és aromás kiegészítői lehetnek étrendünknek. Ebben az évszakban érdemes elkerülni a hideg italok túlzott fogyasztását. Próbáld ki masala chai tea receptünket!
A természetes ayurvédikus gyógynövények és az évszaknak leginkább megfelelő fűszerek beépítése a napi rutinba erősíti az immunrendszert, és felhasználja a természetben megtalálható antibiotikumok és vírusölő gyógynövények erejét. Az Ashwagandha, a Tulsi (szent bazsalikom) és a Kurkuma ismertek immunerősítő tulajdonságaikról, és támogatják általános jóllétünket az őszi szezonban.
Ahogy az időjárás hidegebbé és szárazabbá válik, tápláljuk bőrünket és nyugtassuk meg idegrendszerünket rendszeres olajos masszázzsal. Az olyan ayurvédikus olajok, mint a szezám vagy a mandula, gyengéden a testre masszírozva segítenek csökkenteni a szárazságot, javítják a vérkeringést, és elősegítik a pihenést és a jó közérzetet. Érdemes havi vagy heti rendszerességel beépítenünk ez a rutinunkba.
Próbáljunk rendszeresen mozogni, ami segít melegen tartani a testünket és egyensúlyban tartani az energiánkat. Például egy szelíd jógaóra vagy egy kényelmes séta a természetben, ahol az ősz varázslatosan változó színei vesznek körül. Ezek nem csak fizikai előnyökkel járnak, hanem mentálisan is segítenek töltekezni és földelni energiáinkat.
Ahogy rövidülnek a nappalok, kövessük az évszak természetes ritmusát, feküdjünk le egy kicsit korábban, és ébredjünk fel a felkelő nappal. A következetes alvási rutin segít abban, hogy kipihentebbnek és fiatalabbnak érezd magad, ami különösen fontos az őszi átmenet idején. Alakítsunk ki egy olyan lefekvési rutint, ami nyugtató tevékenységeket, például olvasást, gyengéd nyújtózkodást vagy meditációt tartalmaz, hogy biztosítsuk a mély és pihentető alvást.
Öltözzünk melegen, hogy ellensúlyozzuk a környezetünkben megnövekedett Vata energiát. Öltözzünk rétegesen, viseljünk sálat és sapkát, hogy testünket melegen tartsuk és megvédjük a hűvös őszi szelektől. Töltsünk több időt a szabadban ebben az évszakban. A csípős levegő és a színpompás falevelek egyszerre lehetnek élénkítőek és nyugtatóak. Törekedjünk arra, hogy magunkba szívjuk a őszi napsugarakat, ami segít feldobni a hangulatunkat és fenntartani az egészséges D-vitaminszintet!
Az Ayurveda őszi ajánlásai az évszak változó tulajdonságaihoz való alkalmazkodás körül forognak. Ha testünket és elménket meleg, tápláló ételekkel és odafigyeléssel, gondoskodással ápoljuk, összhangban lehetünk a természet átmenetével, és élvezhetjük az ősz szépségét és harmóniáját.
Az ajurvéda egy rendkívül személyre szabott gyógyászati rendszer, és az ajánlások az egyedi testalkat és az aktuális egyensúlyhiányok alapján változhatnak. Egy ajurvédikus szakemberrel való egyeztetés személyre szabott útmutatást nyújthat, hogyan optimalizálhatjuk egészségünket a változások e gyönyörű évszakában. Ha szeretnéd jobban megismerni ajurvédikus testalkatod, töltsd ki online tesztünket.
Őszi aktualitások videó még 2019-ből – az évek repülnek, a téma változatlan >> YouTube link
Felhasznált irodalom: Dr.Frawley Ájurvédikus gyógyítás