Az ayurveda holisztikus szemléletével gyógyító szakember nemcsak a betegséget, a megbetegedett szervet, vagy testrészt, hanem az embert gyógyítja, és az egészségét kívánja helyreállítani és fenntartani; mindezt úgy, hogy minden egyén a saját alkatára és állapotának megfelelő, egyedileg meghatározott terápiában részesül.
Ez maga az “Ájurvéda” definíciója.
Mumbai lakossága 18-20 millió lakos, az átlag éves kereset 762 dollár, ami 144.000 forintnak felel meg, ezzel együtt a város benne van a top 50 legdrágább városban az egész világon.
Egymás tőszomszédságában meg lehet találni a családokat, akik az utcán/járdán laknak, meg a luxusházakat. Rengeteg Aston Martin, Rolls Royce, Jaguár és egyéb luxuskocsi, mellette az ökör vontatta kétkerekű járművek, meg a kis kézikocsik és kordék, amik ugyanolyanok, mint többszáz évvel ezelőtt.
Indiában minden megtalálható egy helyen, a sivatagtól a Himaláyáig, mindenféle vallás békében megfér egymás mellett a mindennapokban, egymást követik a fesztiválok, melyeken Istenségeiket ünneplik – Ganpati fesztivál Ganéshát magasztalva, Govinda fesztivál Krishna születésnapján, az élet minden mozzanatára van egy újabb történet. A Védák többezer éves tanításait itt a gyerekek esti meseként hallgatják.
Az idő megállt a világ ezen szegletében és habár a modernizálás lassan beszivárog a mindennapokba, az élet itt még sokkal természetközelibb. Egészségesebb ételeket esznek, dominánsan friss zöldségekből készítve.
Az ajurvédikus gyógyászat és a természetes alapanyagokból, fűszerekből készült őrlemények egy kis varázslat és pozitív energia kíséretében minden betegségre tudnak gyógymódot, legyen az kígyómarás, szív- és érrendszeri probléma vagy egyszerű C-vitamin hiány.
Ha valaki bővebben szeretne olvasni Indiáról, jó szívvel ajánlom Gregory David Roberts – Shantaram című könyvét, mely nagyon hűen adja vissza ezt a minden szempontból egyedülálló világot.
Az ayurvedikus gyógyászat, hindu vallás és mitológia iránt érdeklődöknek szeretettel ajánljuk Baktai Ádám és a Bhakti Kutir programjait, ahol hallhatunk a Mahábhárata történeteiről, shiatsu masszázs technikákról, ajurvédáról, védikus asztrológiáról és pszichológiáról, spiritualitásról és a Védák sokszínű tanításairól.